رزومه چه مهارت‌هایی را به کارفرما نشان نمی‌دهد

س 

داشتن رزومه‌ی حرفه‌ای قدم نخستین برای پیداکردن شغل است ; البته مهارت‌هایی مثل برقراری رابطه و انگیزه‌ی فعالیت در کمپانی مدنظر را نشان نمی‌دهد . 


رزومه او‌لین ابزار برای بازاریابی فردی است و نقش انکارناپذیری در گزینش مسیر شغلی داراست ; البته نمی‌تواند تمام جنبه‌های شخصیتی را به صاحبکار نشان دهد . اکثری از مهارت‌هایی که شانس استخدام را ارتقا میدهند , نمیتوان در رزومه به‌درستی تیتر کرد . به‌عنوان نمونه , در رزومه نمیتوان مهارت‌های شبکه‌سازی یا این که برقراری رابطه را نشان بخشید . 


از‌آن‌جا‌که رقابت در بازار عمل تنگاتنگ و شدید است , داشتن چه بسا مهارتی کوچک میتواند اقبال استخدام را ارتقاء دهد . رزومه اولی معرفی‌نامه‌ای است که صاحب کار از درخواست کننده فعالیت بازدید می‌نماید و در شرایطی‌که به‌خوبی متن نشده باشد , کارجو بختی برای دعوت به گفتگو نخواهد داشت . در اینجا , این سؤال پیش میاید : «چگونه می‌توان تمام مهارت‌ها را در رزومه نشان داد؟» 


در‌پی , چهار خصوصیت را معرفی میکنیم که معمولا در نگارش رزومه‌ها راهی برای نشان‌دادنشان نیست . بعد , مناسب‌ترین رویه برای نشان‌دادن آنها‌را بررسی میکنیم . ۱ . چقدر باانگیزه و مصمم میباشید 

نوشتن جمله‌ی «من فرد باانگیزه‌ای هستم» در رزومه و کاور لِتِر ( Cover Letter ) کفاف نمی دهد . هرکسی می تواند از این پاراگراف استعمال نماید ; ولی صاحب کار یا این که استخدام‌کننده به قرائت آن اکتفا نخواهند کرد . این جمله‌ی متداول در تمام رزومه‌ها متن میشود و ممکن است پیش از قرائت رزومه‌ی شما , در ۲۰ رزومه‌ی دیگر هم این پاراگراف یا این که شبیه آن را خوانده‌اند . کاور لِتِر معرفی‌نامه‌ای است که در یک‌سری پاراگرف متن می‌گردد و صاحبکار را به تلاوت رزومه‌ی فرد تشویق می‌نماید . درواقع , درخواست کننده عمل در کاور لِتِر نشان میدهد چرا برای آن شرایط شغلی مطلوب است و چرا وی می بایست استخدام شود . 

هنگامی حرف از هدف به‌میان می آید , «عمل» بیشتر از «کلمات» تأثیر داراست . نوشتن رزومه و کاور لِتِر همگانی و پست کردن آن برای تمام شرکت‌ها اشتباه است و مطلوب کارمند باانگیزه نیست . کارمند باانگیزه کسی است که خوب کار کند

ارسال دیدگاه برای این مطلب
آرشیور مطالب
آمار وبلاگ
کل مطالب : 8
کل نظرات : 0
بازدیدکنندگان امروز : 1
بازدیدکنندگان دیروز : 0
بازدید امروز : 4
بازدید دیروز : 0
کل بازدیدکنندگان : 147
کل بازدیدها : 159