وضعیت بیکاری در ایران

س 

بر مبنا این گزارش , در فصل‌تابستان ۹۶ متساوی سه میلیون و ۱۵۶ هزار و ۸۲ نفر بدون شغل در مملکت وجود داشته است . بررسی نرخ بیکاری جوان ها ۱۵ تا ۲۴ ساله نشان می هد که ۲۷ . ۳ درصد از جمعیت فعال این مجموعه سنی بی کار بوده اند . این شاخص میان زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است . بررسی فرآیند تغییرات نرخ بیکاری جوان ها ۱۵ تا ۲۴ ساله کل مرزوبوم نشان می‌دهد که‌این شاخص نسبت به فصل شبیه در سال قبل ۲ . ۹ درصد و نسبت به بهار ۹۶ هم اندازه ۱ . ۵ درصد کم شده است . 


همینطور نرخ بیکاری جوان ها ۱۵ تا ۲۹ ساله هم حاکی از آن است که ۲۴ . ۴ درصد از جمعیت فعال این تیم سنی بدون شغل بوده اند . بررسی پروسه تغییرات این شاخص نشان میدهد که آمار بیکاران در فصل‌تابستان ۹۶ نسبت به زمان شبیه سال پیشین ۲ . ۳ درصد و نسبت به بهار ۹۶ متساوی دو درصد کاسته شده است . 


بررسی سهم شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر با سا‌عتها فعالیت معمول ۴۹ ساعت و بیشتر در هفته نشان میدهد که ۴۰ . ۵ درصد شاغلین به صورت معمول بیشتر از ۴۹ ساعت در هفته فعالیت می نمایند . این شاخص که یکی نماگرهای عمل لایق است نشان میدهد که در مرزوبوم سهم متعددی از شاغلین بیشتر از استاندارد فعالیت می نمایند . 


یافته های راس آمار جمهوری اسلامی ایران به تفکیک استان ها هم نشان می‌دهد که نرخ شرکت کردن اقتصادی در استان خراسان شمالی با ۴۷ . ۴ درصد بیشترین سهم را میان استان های مملکت دارااست و استان سیستان و بلوچستان با نرخ ۳۰ . ۷ درصد کمترین نرخ شرکت کردن اقتصادی را دارااست . نرخ شرکت کردن اقتصادی در استان تهران هم ۴۰ . ۸ درصد است که دربین استان های مرزو بوم در موضع حقوقی است

ارسال دیدگاه برای این مطلب
آرشیور مطالب
آمار وبلاگ
کل مطالب : 8
کل نظرات : 0
بازدیدکنندگان امروز : 1
بازدیدکنندگان دیروز : 1
بازدید امروز : 3
بازدید دیروز : 1
کل بازدیدکنندگان : 184
کل بازدیدها : 212